Używamy ciasteczek. Zawsze możesz je wyłączyć, ale nie będziesz mógł wtedy korzystać z serwisu jako zalogowany użytkownik.     X    
   
Rancho

Średnia ocena: 6.26 / 10

Zaloguj się aby oceniać gry

System Klasyfikacji Umiejętności:

Rancho

Rok pierwszego wydania: 2012


Liczba graczy: 2-6

Wiek: od 7 lat

Czas gry: ok 45 min.


Projektant: Michał Stajszczak, Karol Borsuk

Mechanika: area control, dice rolling, trading

System Klasyfikacji Umiejętności: B5.Prawdopodobieństwo


Ocena BGG: 5.98  (155 użytkowników)


Wydawca: Granna

Polskie wydanie (2012)Opis gry

Świetna gra planszowa dla całej rodziny
Rancho to rodzinna gra planszowa o nowoczesnym farmerze, który nie tylko hoduje zwierzęta, ale również inwestuje w nieruchomości. Autorem gry jest Michał Stajszczak wg idei Karola Borsuka. Ilustracje przygotował znany rysownik Piotr Socha.
Rancho jest kontynuacją popularnego Superfarmera - najbardziej znanej gry wydawnictwa Granna, która nieprzerwanie od 15 lat odnosi sukcesy na rynku polskim, jak i za granicą.
Grę Superfarmer wymyślił w 1943 roku jeden z najsłynniejszych polskich matematyków - profesor Karol Borsuk. Nazywała się wtedy Hodowla Zwierzątek i była pomysłem profesora na ratowanie domowego budżetu w czasie wojny.
Prawdopodobnie była to pierwsza gra, w której użyto dwunastościennych kostek. Ponad 50 lat później firma Granna nabyła prawa do gry profesora. Gra zawojowała świat. Dzisiaj sprzedawana jest w różnych wersjach językowych do 20 krajów na całym świecie.
Rancho wykorzystuje niektóre idee Superfarmera, ale zawiera także zupełnie nowe elementy i oferuje graczom inne możliwości decyzyjne. Gra zapewnia rozgrywkę pełną emocji, śmiechu, okrzyków i pozytywnych wrażeń.
Muzeum Powstania Warszawskiego jest patronem premiery gryRancho. Wśród bogatych zbiorów muzeum znajdują się informacje o historii gry Hodowla Zwierzątek i życiu profesora Karola Borsuka.

Opinie użytkowników

Nie ma jeszcze żadnej opinii. Możesz być pierwszy...

Zobacz rozkład ocen

Recenzje oraz opinie na innych stronach internetowych:


Recenzja na stronie Gram na planszy

Graliście w Superfarmera i podobało Wam się? To Rancho również przypadnie Wam do gustu, bo najprościej rzecz ujmując Rancho, to Superfarmer na sterydach To tutaj kupujesz ziemię, hodujesz zwierzęta, powiększasz stado i pomnażasz swój zysk!

Gra Superfarmer powstała w Warszawie w 1943 roku. Nosiła wtedy tytuł Hodowla Zwierzątek. Wymyślił ją wybitny polski matematyk, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, Karol Borsuk. Po zajęciu Warszawy hitlerowcy zamknęli UW i profesor stracił pracę. Wpadł na pomysł, by sprzedażą gry wspomagać budżet rodzinny. W okupowanej Warszawie gra stała się niezwykle popularna. Po wojnie zapomniano o niej i na sklepowych półkach pojawiła się dopiero w latach 90′ ubiegłego wieku.
[więcej na stronie Gram na planszy]

Dodano 2014-03-18 00:30:10 przez JoannaGry dla początkujących

Ludzie tworzą różne przestrzenie, aby móc uciec od rzeczywistości. Przestrzenie te to inaczej światy, którzy wymyślamy w swoich głowach. Tam możemy być kimkolwiek innym, byle tylko nie tą osobą, z którą zazwyczaj mamy problemy, czyli z sobą samym. Możemy być na przykład beztroskim farmerem pilnującym bydła, podczas gdy wokół nas szaleje wojna. Tak właśnie zrobił wybitny polski matematyk, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, Karol Borsuk w 1943r. Wymyślił grę, która początkowo nosiła tytuł „Hodowla zwierzątek”. Po wojnie zapomniano o niej i „Hodowla Zwierzątek" została wydana dopiero w 1997r. pod nazwą „Superfarmer” przez Grannę i miała od tego czasu już 4 różne wydania. „Rancho” natomiast to kontynuacja „Superfarmera”, która dziś cieszy kolejne pokolenia i jest miłym uatrakcyjnieniem nudnych wieczorów. Reguły gry rozwinięte przez Michała Stajszczaka, inna plansza i inny zestaw zwierzaków to innowacje, które znów przywróciły legendę „Hodowli zwierzątek” do życia.
[więcej w serwisie Gry dla Początkujących]

Dodano 2014-03-04 09:35:57 przez JoannaRancho - Gry planszowe - Recenzja


Karol Borsuk, matematyk i profesor Uniwersytetu Warszawskiego, wymyślając w 1943 roku grę „Hodowla zwierzątek", na pewno nie spodziewał się, że jego pomysł przetrwa prawie 70 lat i będzie kontynuowany w różnych odsłonach. Wydawnictwo Granna, najpierw, w latach 90, wypuściło na rynek reedycję pod nazwą „SuperFarmer" opierając się na oryginalnych zasadach profesora (zostały one spisane na podstawie ustnych przekazów, gdyż prawdopodobnie nie zachował się żaden kompletny egzemplarz „Hodowli zwierzątek"). Autor wydania, Michał Stajszczak, wprowadził również nowy, bardziej dynamiczny wariant gry. „SuperFarmer" podbił nie tylko polski rynek, ale trafił również w różnych wersjach językowych do 20 krajów na całym świecie. W tym roku ukazała się kontynuacja przygód na farmie pt. „Rancho". Czy zabawa w hodowanie i rozmnażanie zwierząt oraz rozbudowywanie farm może bawić kolejne pokolenie, które wychowywane jest na grach komputerowych i telewizji? Czy „Rancho" ma szanse powtórzyć sukces swojego poprzednika „SuperFarmera"?
[więcej na stronie Secretum.pl]

Dodano 2014-02-14 22:34:52 przez jenny71Michał Stajszczak opowiada o grze Rancho | scheherazade

„Super farmer to gra, która powstała w Warszawie w 1943 roku. Nosiła wtedy tytuł „Hodowla zwierzątek”. Grę wymyślił wybitny polski matematyk, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, Karol Borsuk. (…) Gra bawiła nie tylko dzieci, wciągała także i dorosłych pomagając im przetrwać ponure okupacyjne wieczory.” (wstęp z instrukcji do gry SuperFarmer, wyd. Granna). Tą grę zna chyba każdy, kto sięga do planszówek i w dodatku ma dzieci. Niekoniecznie posiada w swojej kolekcji, jak ja, ale przynajmniej raz w życiu zagrał, widział lub słyszał. W tym roku premierę będzie miała gra Rancho – kontynuacja Super Farmera i o niej opowie nam autor – pan Michał Stajszczak.
[więcej w serwisie GamesFanatic]

Dodano 2014-02-14 22:34:41 przez jenny71Esensja: ‹Mała Esensja: Stary farmer rancho miał› – Marcin Mroziuk

W „Ranchu” odnajdziemy wiele elementów wspólnych z „Superfarmerem” (wymyślonym w 1943 roku i sprzedawanym przez Grannę już przez 15 lat!). Szybko jednak możemy się przekonać, że wprowadzone (…)

[więcej w serwisie Esensja]

Dodano 2014-02-14 22:33:32 przez jenny71Rancho - Stary McDonald rancho miał

Wieś kojarzy się spokojnym życiem i sielanką. Jednak nie jest tak naprawdę łatwo, rolnik musi rano wstać, doglądać zwierząt, dbać o swój teren i uważać, by drapieżniki nie podeszły zbyt blisko. Podobna sprawa ma się, gdy ktoś posiada ranczo. W grze zatytułowanej właśnie Rancho będziecie konkurować ze sobą o miano najlepszego rancza w okolicy. Podejmiesz się wyzwania?
[więcej na blogu Powermilka]

Dodano 2013-11-08 00:00:00 przez powermilk


Rancho w Internecie:Profil gry na BoardGameGeek.com

Ocena gry w/g użytkowników BGG: 5.97877. Grę oceniło 155 użytkowników.
BoardGameGeek - Kompendium wiedzy o grach planszowych z całego świata (w języku angielskim)
[kliknij po więcej informacji o grze]
Profil gry na gra24h.pl

Encyklopedia Gier Planszowych
Zbiór informacji o popularnych grach planszowych dostępnych w Polsce
[kliknij po więcej informacji o grze]

Grę dodał(a) Joanna dnia 2014-01-02 21:23:05, ostatania modyfikacja 2016-09-15 11:17:29