Używamy ciasteczek. Zawsze możesz je wyłączyć, ale nie będziesz mógł wtedy korzystać z serwisu jako zalogowany użytkownik.     X    
   
Świat Dysku: Ankh Morpork

Średnia ocena: 7.28 / 10

Zaloguj się aby oceniać gry

Świat Dysku: Ankh Morpork

Discworld: Ankh-Morpork

Rok pierwszego wydania: 2011


Liczba graczy: 2-4

Wiek: od 11 lat

Czas gry: ok 60 min.


Projektant: Martin Wallace

Kategoria: na podst. książki/filmu

Mechanika: area control, dice rolling, hand management


Ocena BGG: 7.18  (4463 użytkowników)


Wydawca: Phalanx Games Polska

Polskie wydanie (2011)Opis gry

Witajcie w Ankh – Morpork! Największym, najbardziej cuchnącym i najbardziej… interesującym mieście Świata Dysku! Rządzący miastem patrycjusz i tyran – Lord Vetinari zaginął w tajemniczych okolicznościach, a zdezorientowani mieszkańcy oczekują na wyłonienie nowego przywódcy.Czy władzę przejmie któryś z możnych Lordów, czy też może lud z radością powita restaurację monarchii, wierząc że nowy Król zaprowadzi ład i porządek? A może absencja Vetinariego to tylko fortel, aby jego szpiedzy mogli krążyć po całym mieście badając lojalność mieszkańców w celu umocnienia władzy Patrycjusza podczas jego tymczasowej nieobecności?
Ankh – Morpork to gra planszowa o prostych zasadach i… skomplikowanych relacjach. Każdy gracz (od dwóch do czterech osób) będzie próbował zrealizować własną drogę do zwycięstwa, właściwą dla roli wylosowanej na początku rozgrywki. Cele graczy będą tajne i często przeciwstawne, przez co każda partia będzie miała pełny emocji i niepowtarzalny przebieg. swiat dysku
W swojej turze gracz zagrywa kartę, wykonuje zapisane na niej akcje (co może wywołać zagranie kolejnych kart), a następnie dobiera karty z talii, tak by znów mieć ich pięć na ręce. To samo robi następny gracz w swojej turze, itd.
Gra toczy się do momentu, aż któryś gracz ogłosi, że wykonał swoje tajne warunki zwycięstwa; bądź gdy talia kart skończy się. Każdy gracz będzie próbował zrealizować własne warunki zwycięstwa (np. zaprowadzić w mieście porządek albo wprost przeciwnie…), właściwe dla roli wylosowanej na początku rozgrywki. Gracze będą chcieli więc utrzymać swoje role w tajemnicy, odkrywając za razem cele przeciwników - tak by przewidzieć ich plany i nie dać się wyprzedzić w walce o władzę nad pogrążonym w chaosie Ankh – Morpork.
W pudełku gry znajdują się: kartonowa plansza, sto trzydzieści dwie karty, siedemdziesiąt dziewięć drewnianych znaczników, arkusz kartonowych pieniędzy, książeczka zasad, cztery karty pomocy dla graczy i dwunastościenna kostka. ankh-morpork

Opinie użytkowników

Nie ma jeszcze żadnej opinii. Możesz być pierwszy...

Zobacz rozkład ocen

Recenzje oraz opinie na innych stronach internetowych:


Ankh-Morpork vs. Wiedźmy | Planszowe boje - część 18

Ankh-Morpork oraz Wiedźmy wiele łączy, ale i sporo dzieli. Wielokrotnie można spotkać się z pytaniami posiadaczy jednego z powyższych tytułów o drugi. A czy taki sam? Czy fajny? O czym w ogóle on jest? Czy posiadając pierwszy warto kupować drugi? Niniejsze porównanie ma na celu znalezienie odpowiedzi na zagadnienia nurtujące spore grono graczy.
[więcej w serwisie Polgergeist]

Dodano 2014-08-27 23:22:22 przez JoannaStraż! Straż!

Służba na Straży Nocnej bynajmniej nie należy do zajęć zapewniających splendor i powszechny szacunek, a cóż dopiero mówić o dowodzeniu tą formacją.
Niestety, kapitan Vimes nie ma wyboru, szuka więc pociechy na dnie butelki, jego dwóm podwładnym nie pozostaje zaś nic innego, jak starannie unikać miejsc, gdzie może zostać popełnione jakiekolwiek przestępstwo. Wszyscy zdążyli przywyknąć do tej sytuacji, lecz pewnego dnia wybucha potworne zamieszanie: oto do Ankh-Morpork przybywa gigantyczny krasnolud Marchewa i postanawia zostać najlepszym strażnikiem w historii miasta - akurat wtedy, gdy do miasta przybywa smok.


Wszyscy wiemy, że gra jest oparta na prozie Terrego Pratchetta, ale nie wszyscy ją czytaliśmy. Świat dysku składa się z kilku podcykli - jednym z nich jest cykl poświęcony Ankh-Morpork - a jedną z książek jest "Straż! Straż!". Jeśli ktoś jeszcze nie czytał Pratchetta, to najwyższa pora nadrobić zaległości....
[więcej na stronie książki w BiblioNETce]

Dodano 2014-04-02 14:55:13 przez JoannaPlanszówki we dwoje

Interesując się fantastyką nie można nie znać Sir Terry'ego Pratchetta i wykreowanego przez niego Świata Dysku. Jeśli dodamy do zainteresowań gry planszowe, to wręcz nie wypada obojętnie przejść obok gry Świat Dysku: Ankh-Morpork. Planszówka przenosi graczy do tego tytułowego wielkiego miasta, gdzie będą oni mieli okazję odwiedzić znane sobie dzielnice i spotkać zamieszkujące je postacie. Jako że Kasia jest wielką fanką Anglika (sam też czytałem kilka jego książek), to A-M został pierwszą kupioną przez nas grą. Osoby, które kojarzą mnie z forum gry-planszowe wiedzą, że jestem wielkim miłośnikiem rozgrywki w tę pozycję we dwoje. Dlaczego tak jest przekonacie się w tym tekście.
[więcej...]

Dodano 2014-03-18 00:27:38 przez JoannaŚwiat Dysku – Ankh Morpork

Gra planszowa Świat Dysku: Ankh Morpork powstała w oparciu o serię książek autorstwa T. Pratchetta. O tym, iż M. Wallace popełnił wyżej wymienioną pozycję dowiedziałam się zupełnie przypadkiem od kolegi. Po kilku pierwszych rozgrywkach bez wahania stwierdziłam, że muszę mieć swój egzemplarz.
[więcej na blogu RedDice.com.pl]

Dodano 2014-03-05 09:07:49 przez RedDiceRecenzja na blogu Gram niebieskim

Osoby, które czytały serię książek sir Pratchetta, mniej więcej wiedzą, czego się spodziewać. Informacja dla pozostałych: w Świecie Dysku podstawowa zasada głosi, że "szanse jeden na milion mają to do siebie, że sprawdzają się w dziewięciu na dziesięć przypadków". Krótko mówiąc, na Dysku rządzi chaos.
[więcej na blogu Gram Niebieskim]

Dodano 2014-03-01 10:29:44 przez espressoŚrodowe planszówki w najbrudniejszym mieście Świata

Witajcie w Ankh-Morpork! Największym, najbardziej cuchnącym i najbardziej… interesującym mieście Świata Dysku!

Tej gry przedstawiać nie trzeba. Oparta na prozie Terry’ego Pratchetta jest grą – wbrew pozorom – o bardzo prostych regułach lecz skomplikowanych relacjach – jak proste a jednocześnie skoplikowane jest życie w Ankh-Morpork.
[więcej na blogu Pingwina]

Dodano 2014-02-22 15:23:24 przez JoannaŚwiat Dysku – Ankh-Morpork – rzut okiem | yosz

nkh Morpork to najciekawsze i największe (a także najbardziej cuchnące *) miasto Świata Dysku. Świata w którym magia przeplata się z technologią, gdzie krasnoludy i trolle mieszkają obok siebie i potrafią się nawzajem nie pozabijać… przynajmniej nie za często, a jak coś to nigdy przed obiadem. Świata, który jest płaski, bo jaki inny sensowny kształt mogliby nadać mu bogowie – przecież nie np. kulę. Kto wtedy byłby w stanie zorientować się gdzie jest góra, a gdzie dół? Świata, który płynie przez kosmos niesiony na grzebiatach czterech słoni, stojących na skorupie olbrzymiego zółwia A’Tuina **. I to najpiękniejsze miasto jest rządzone przez tyrana – patrycjusza Lorda Vetinari ***. „Lord Vetinari popierał rozwój gildii. Były niczym te wielkie koła zębate, które napędzały mechanizm dobrze wyregulowanego miasta. Kropla oliwy tutaj… lub kij wsunięty tam, oczywiście… i ogólnie rzecz biorąc, wszystko działało” (Muzyka Duszy). Niestety Lord Vetinari zaginął, a wiadomo „gdy kota nie ma, myszy harcują”. My gracze wcielimy się w te myszy (a może także i w kota) i spróbujemy przejąć kontrolę nad Ankh-Morpok i jego kołami zębatymi.
[więcej w serwisie GamesFanatic]

Dodano 2014-02-15 15:46:05 przez JoannaNiedzielni Gracze » Recenzja: Świat Dysku – Ankh-Morpork

Uwielbiam Świat Dysku. Nie ma chyba książki Pratchetta, której bym nie przeczytał i mam nadzieję – pewnie dość egoistycznie – że mimo postępującego Alzhaimera będzie pisał jak najdłużej. Tym bardziej rozczarował mnie fakt, że Ankh-Morpork, mimo przywoływania masy postaci i zdarzeń ze Świata Dysku, zupełnie nie ma klimatu ksiażek. Z drugiej strony, nie wiem, czy jakaś planszówka – poza Thud! – w ogóle taki klimat by miała,. Tymczasem, mimo mojego rozczarowania brakiem „dyskowego” klimatu, Ankh-Morpork to po prostu, tak sama z siebie, świetna gra.
[więcej na blogu Niedzielni Gracze]

Dodano 2014-02-15 15:44:49 przez JoannaŚwiat Dysku: Ankh Morpork

Ankh-Morpork jest największym, najbardziej cuchnącym i najbardziej… interesującym miastem Świata Dysku. Jest on unoszony na plecach czterech słoni stojących na żółwiu (a właściwie żółwicy). Położone jest nad rzeką Ankh,

[więcej do poczytania w Gildii Gier Planszowych]

Dodano 2014-02-15 15:44:22 przez JoannaŚwiat Dysku: Ankh Morpork

Zamknij oczy. Wyobraź sobie grę najpiękniejszą pod słońcem. Drewniane pionki, wspaniałe ilustracje. Wyobraź sobie grę o zasadach na tyle prostych, że można w ni...

[więcej w serwisie Polgergeist]

Dodano 2014-02-15 15:44:19 przez JoannaEsensja: ‹Pratchettowa zawierucha› – Kamil Sambor

Satyra, cięty, brytyjski humor połączony z fantastycznym i bogatym światem. Do tego silne i łatwo zapadające w pamięć postaci. To cechy charakterystyczne dzieł Sir Terry’ego Pratchetta. Natomiast (…)

[więcej w serwisie Esensja]

Dodano 2014-02-15 15:44:15 przez JoannaŚwiat Dysku Ankh-Morpork

Sięgając po grę planszową Świat Dysku Ankh-Morpork powinniśmy wiedzieć kilka rzeczy. Jest to dzieło Martina Wallace'a, autora tytułów takich jak Boże Igrzysko, Runebound czy Age of Steam. Gra obsadzona jest w realiach Świata Dysku – uniwersum stworzonego przez Terry'ego Pratchetta. Jak widać mamy do czynienia z mieszanką wybuchową. Z jednej strony światowej sławy projektant gier planszowych, z drugiej zaś fenomenalna proza wielkiego pisarza. Co się stanie, gdy połączymy ze sobą te dwa żywioły? Gra doskonała, czy może katastrofa? Przyjrzyjmy się temu bliżej, a może uda nam się odnaleźć odpowiedź na to pytanie.
[więcej...]

Dodano 2014-02-01 00:00:00 przez JoannaŚwiat Dysku – Ankh-Morpork – recenzja gry | CoKupic.pl

Sir Terry Pratchett stworzył uniwersum, do którego ucieka coraz większa liczba czytelników. Ten specyficzny świat, w którym rządzi chaos i Lord Vertinari, rozszerzył się już poza karty książki. Przed Państwem recenzja gry Świat Dysku – Ankh-Morpork.
[więcej...]

Dodano 2014-02-01 00:00:00 przez JoannaAnkh – Morpork | Hydra

Po kilku miesiącach od premiery udało mi się wreszcie dostać grę w swoje chciwe łapki. Oczekiwania były bliżej niesprecyzowane – wiadomo, z informacji w internecie nie uda się sformować wiarygodnej opinii. Tym bardziej że miała być to moja pierwsza, wręcz dziewicza gra spod szyldu Terry’ego Pratchetta – nie licząc sympatycznej przygodówki z Rincewindem.
[więcej...]

Dodano 2014-02-01 00:00:00 przez JoannaŚwiat Dysku: Ankh-Morpork - recenzja gry planszowej | Paradoks

Powoli zbliżamy się do stołu. Spójrzcie! Oto potężny A’Tuin wychyla się z wieka pudła leżącego na blacie. Na jego szylkretowym grzbiecie stoją niezmiennie od wieków Berilia, Tubul, Wielki T’Phon i Jerakeen – cztery kosmiczne słonie. Na ich wytrwałych karkach spoczywa Świat Dysku. Miejsce to jest ojczyzną dla najbardziej komicznych, nietypowych i paradoksalnych wydarzeń w całym wszechświecie. Centrum tych zdarzeń to najczęściej Ankh-Morpork, czyli najbardziej zatłoczone i śmierdzące miasto na całym Dysku. Tam też właśnie rozgrywa się akcja gry planszowej stworzonej przez Martina Wallace’a. Zejdźmy więc na Dysk i zagrajmy…
[więcej...]

Dodano 2014-02-01 00:00:00 przez JoannaRecenzja gry Ankh-Morpork | Pratchett.pl

Kilka dni zajęło nam zanim zabraliśmy się za pisanie tej recenzji. Wszak każdą grę trzeba zagrać przynajmniej kilka razy zanim się ją oceni. Zagraliśmy więc we dwie, trzy i cztery osoby – po kilka razy i możemy ją już w miarę rzetelnie zrecenzować.
[więcej...]

Dodano 2014-02-01 00:00:00 przez JoannaNiezgrani Na Stole: Świat Dysku – Ankh Morpork

Recenzja kolejnej gry planszowej w nowym cyklu na Niezgranych. Tym razem coś dla fanów twórczości Terry’ego Pratchetta, ale nie tylko.
Świat Dysku – Ankh Morpork był bardzo trafionym prezentem urodzinowym od mojej dziewczyny. Po pierwsze lubię książki PTerry’ego i mimo że daleko mi jeszcze do skompletowania choćby połowy kolekcji jego dzieł, to dobrze znam wspólne dla nich uniwersum. Po drugie, Ankh Morpork to planszówka, w którą dobrze gra się nawet we dwie osoby. Po trzecie w końcu, ta gra planszowa jest naprawdę bardzo dobra i tę myśl będę rozwijał w kolejnych akapitach. Śmiem nawet pokusić się o stwierdzenie, że Świat Dysku jest zwyczajnie lepszy niż niedawno recenzowani przeze mnie Osadnicy z Catanu.
[więcej...]

Dodano 2014-02-01 00:00:00 przez JoannaRozwiń  

Świat Dysku: Ankh Morpork w Internecie:Profil gry na BoardGameGeek.com

Ocena gry w/g użytkowników BGG: 7.17688. Grę oceniło 4463 użytkowników.
BoardGameGeek - Kompendium wiedzy o grach planszowych z całego świata (w języku angielskim)
[kliknij po więcej informacji o grze]
Profil gry na gra24h.pl

Encyklopedia Gier Planszowych
Zbiór informacji o popularnych grach planszowych dostępnych w Polsce
[kliknij po więcej informacji o grze]

Grę dodał(a) Joanna dnia 2014-01-02 21:21:30, ostatania modyfikacja 2014-08-28 19:40:28