Używamy ciasteczek. Zawsze możesz je wyłączyć, ale nie będziesz mógł wtedy korzystać z serwisu jako zalogowany użytkownik.     X    
   
Carcassonne

Opis gry

Carcassonne nie jest typową grą planszową. Należałoby ją zaliczyć raczej do gatunku gier kafelkowych. Gracze, bowiem po kolei dokładają kawałki (kafelki) terenu budując z nich miasta, klasztory, drogi i pola.

Każdy z graczy po dołożeniu kafelka lądu może na nim umieścić jednego ze swoich 7 poddanych. To gdzie go umieści ma kluczowe znaczenie dla rozgrywki. Otóż umieszczając poddanego na fragmencie miasta czyni go rycerzem, drogi złodziejem, pola chłopem, a w klasztorze mnichem. Oczywiście za każde zagranie jest przyznawana pewna ilość punktów. Gdy wszystkie kafelki zostaną dołożone gra dobiega końca, a punkty są podliczane. Ten kto zdobędzie ich najwięcej wygrywa.

Kluczowe znaczenie dla rozgrywki ma decyzja gdzie umieścić swojego poddanego. Mamy ich tylko 7 i powracają do naszej puli tylko wówczas jeżeli obiekt na którym stoją jest w pełni ukończony. Nieukończone miasta, drogi, klasztory blokują nam poddanych do momentu zakończenia rozgrywki, uniemożliwiając zdobywanie punktów.

Gra ma bardzo proste zasady, a jednocześnie jest niesamowicie grywalna. Jest to jedna z najlepszych wielopokoleniowych gier rodzinnych. Wyśmienicie sprawdza się czasie rodzinnych spotkań. Znakomita na prezent! Dobra w deszczowe dni na feriach i koloniach. Znakomicie integruje towarzystwo i przełamuje pierwsze lody przy zawieraniu nowych znajomości! Przy tym podoba się każdemu bez względu na płeć, wiek i doświadczenie w grach towarzyskich!

O popularności Carcassonne świadczy mnogość przyznanych jej nagród oraz ilość wydanych (wciąż wychodzą nowe) dodatków i rozszerzeń.

Opinie użytkowników

Nie ma jeszcze żadnej opinii. Możesz być pierwszy...

Zobacz rozkład ocen

Recenzje oraz opinie na innych stronach internetowych:


Carcassonne - Moc kafelków, urok meeple'i

Zastanawiałem się czy napisać recenzję ten gry. Kiedy recenzja Carcassonne pojawiła się na innym serwisie jakiś rok temu, czytelnicy szyderczo pisali, że niedługo pojawi się tekst o szach i Czarnym Piotrusiu. Z drugiej strony uważam, że ten tytuł opowiadający o budowaniu średniowiecznego miasta, nie może zostać pominięty i MUSI pojawić się w każdym serwisie oraz blogu poświęconym w planszówkom. A zatem co takiego kryją te niewinne kafle?

[więcej na blogu Powermilka]

Dodano 2014-08-31 22:17:38 przez JoannaCarcassonne – gra to czy nie gra?

Pozycja, którą można nazwać kultową. Wiele osób ją wielbi, inni jej nie znoszą. Wydana w 2000 roku gra Carcassone po 13 latach na rynku nadal znajduje się w pierwszej setce gier w rankingu na BGG. Wydano do niej wiele, bardzo wiele dodatków małych i dużych. Sprzedane egzemplarze zapewne można liczyć w tonach.
[więcej na blogu RedDice.com.pl]

Dodano 2014-03-05 09:15:33 przez RedDiceMIASTA, DROGI I KLASZTORY ŚREDNIOWIECZNEJ FRANCJI CZEKAJĄ NA CIEBIE

Carcassonne to miasto na południu Francji, słynne z dobrze zachowanych murów obronnych, rozbudowywanych przez setki lat, od czasów rzymskich do średniowiecza. To także symbol walk heretyków przeciwko średniowiecznej polityce religijnej. Gra planszowa o tej samej nazwie, stworzona w 2001 roku przez Klausa Juergena-Wrede, przenosi nas w wieki średnie i pozwala wziąć udział w rywalizacji o panowanie nad terenami wokół tego miasta.
[więcej w serwisie Esensja]

Dodano 2014-02-15 17:49:48 przez JoannaCarcassonne

O grze Carcassonne usłyszałem już jakiś czas temu i nawet dane mi było rozegrać jedną partię. Wtedy jednak nie wiedziałem jeszcze, co takiego kryje się w układaniu klocków na stole, w taki sposób, aby u mnie pasowały, a innym psuły

[więcej do poczytania w Gildii Gier Planszowych]

Dodano 2014-02-15 17:49:31 przez JoannaCzas na Planszówki - Materiały: Carcassonne - miasta z kafelków

Jak zacząć? To pytanie zadaję sobie od dość dawna. O Carcassonne zostało powiedziane już chyba wszystko i wszędzie. Gra gigant, klasyk, marka. Cóż... powiem wam po prostu co mi się w niej podoba, a co nie. Szczerze. Nic więcej. Nic mniej.
Gdy pierwszy raz ujrzałem Carcassonne na półce sklepowej i przeczytałem o co w niej chodzi pomyślałem "God... serio? Nie dziękuję". Ten stan trwał dość długo (dosłownie kilka lat). W między czasie coś mi się obiło o uszy, przeczytałem recenzję. Postanowiłem spróbować. Chwyciło. I to naprawdę mocno.
[więcej w serwisie Czas na Planszówki]

Dodano 2014-02-15 17:49:27 przez JoannaCarcassonne

Dawno temu kiedy miałam ogrom czasu, choć wtedy mi się wydawało że w ogóle go nie mam, znalazłam się na L4 i przyznaję cieszyło mnie to wielce :) Zwłaszcza że w tym samym czasie na L4 trafił mój współlokator czyli Mąż ;) W perspektywie mieliśmy kilka dni bez wychodzenia z domu, zdani na swoje towarzystwo w naszym wielkim mieszkaniu ;) Przypomnieliśmy sobie o grach planszowych, którymi wtedy już nie raz uraczył nas mars, wiec po zawiezieniu zwolnienia do pracy udaliśmy się do sklepu z grami :) Pojęcia nie mieliśmy co chcemy, zdaliśmy się na sprzedawcę. Wybór padł na Carcassonne i Dungeoneer: Krypta Przeklętych. Pierwsza gra od razu nam przypadła do gustu, bo to idealna pozycja dla świeżaków, z drugą było gorzej a wszystko przez instrukcje. Studiowaliśmy ją oboje, ale wciąż były niejasności i dopiero gdy sami ustaliliśmy parę zasad to poszło do przodu.
[więcej okiem Planszoholika]

Dodano 2014-02-15 17:49:14 przez JoannaNiedzielni Gracze » Recenzja: Carcassonne

O sukcesie Carcassonne nie trzeba chyba mówić – grze, której liczba dodatków przebija nawet Magię i Miecz, nie może się źle powodzić. Ale czy to dobra gra?

Cóż i tak, i nie.
[więcej na blogu Niedzielni Gracze]

Dodano 2014-02-15 17:48:49 przez JoannaCarcassonne, czyli kafelkowa twierdza. Recenzja

Gmach zamczyska na południu Francji. Wielka warownia otoczona przepięknymi połaciami zieleni. Tak prezentuje się Carcassonne, które budzi zachwyt. Czy gra o tym tytule rodzi takie same emocje jak m...

[więcej na blogu Gra na parę]

Dodano 2014-02-15 17:47:45 przez JoannaCarcassonne: recenzja gry. Portret pamięciowy.Blog o grach planszowych

Recenzja gry Carcassonne. Część pierwsza recenzji (procesu): wykonanie gry. Carcassonne: wydawnictwo Bard, autor Klauas-Jürgen Wrede

[więcej na blogu Prosto z Pudła]

Dodano 2014-02-15 17:47:40 przez JoannaCarcassone - recenzja. - Board Times - gry planszowe to nasza pasja

Obok „Osadników z Catanu” to drugi, flagowy przedstawiciel nurtu nowoczesnych gier planszowych. Szturmem zdobył serca graczy swojskim klimatem budowania miast, zamków, dróg i osiedlania ich przez naszych „meepli”. To gra o banalnych zasadach i bogactwie strategii, pozwalających na obranie dowolnego stylu gry – agresywnego, bądź bardziej „familijnego”. Słowem … … klasyk. Czemu? Śpieszę z odpowiedzią. …

[więcej w serwisie Board Times]

Dodano 2014-02-15 17:47:37 przez JoannaCarcassonne jest super, ale nie wszystko od razu!

Gra doczekała się wielu dodatków i już samo to świadczy o jej olbrzymiej popularności. Jest tak trywialnie prosta, że można w nią zagrać z dzieckiem (nawet 7-latkiem), z babcią oraz kumplem z pracy. Nadaje się do zabrania ze sobą w gości, bo pudełko nie jest duże, a zasady do wyjaśnienia w 5 minut.
[więcej na blogu Pingwina]

Dodano 2014-02-12 17:09:49 przez JoannaKomentarze do wydania niemieckiego

Bardzo dobra, kafelkowa gra rodzinna, w której w skrócie chodzi o budowanie dróg, miast i innych obiektów. Wybudujesz obiekt - otrzymujesz za niego punkty. Żeby jednak nie bylo tak prosto, można objąć w posiadanie łąkę kładąc nań swojego farmera - jeśli w grze będzie dużo miast a my wygramy pojedynek z innymi graczami i łąka będzie nasza - rozwalimy całą misternie budowaną punktację (dostaniemy furę punktów za farmę) i wygramy. I ten aspekt Carcassone akurat najmniej mi się podoba - choć kiedy gra się z dodatkami, którę również wysoko punktują przestaje się to aż tak bardzo liczyć. Ale wtedy np. przestaje być opłacalne budowanie niektórych obiektów np. dróg. Tak, generalnie strategia w dużej mierze zależy od wybranego dodatku. Warto wspomnieć, że istnieje niespójność punktacji - w różnych wersjach inaczej punktuje się farmy - ja osobiście uważam, ze wersja, w której za miasto farmer otrzymuje 3pkt (a nie 4pkt) jest lepsza. Gra jest ładna i solidnie wykonana. Jeśli się spodoba - warto pomyśleć o dodatkach - ale uwaga: nie należy łączyć ze sobą wszystkich dodatków jakie się ma, bo gra się robi długa, mnogość zasad męczy i ogólnie rzecz biorąc przynudza. Niemniej warto zainwestować w kilka dodatków i zmieniać je, tak, żeby w grze były zawsze jeden albo dwa - za każdym razem inne.
[więcej na stronie REBELa]

Dodano 2014-01-16 21:56:55 przez JoannaRozwiń  

Carcassonne w Internecie:Profil gry na BoardGameGeek.com

Ocena gry w/g użytkowników BGG: 7.43347. Grę oceniło 73553 użytkowników.
BoardGameGeek - Kompendium wiedzy o grach planszowych z całego świata (w języku angielskim)
[kliknij po więcej informacji o grze]


Profil gry na gra24h.pl

Encyklopedia Gier Planszowych
Zbiór informacji o popularnych grach planszowych dostępnych w Polsce
[kliknij po więcej informacji o grze]

Grę dodał(a) Joanna dnia 2014-01-02 21:21:13, ostatania modyfikacja 2018-01-12 11:41:57