Używamy ciasteczek. Zawsze możesz je wyłączyć, ale nie będziesz mógł wtedy korzystać z serwisu jako zalogowany użytkownik.     X    
   
Czarne historie

Średnia ocena: 6.60 / 10

Zaloguj się aby oceniać gry

Czarne historie

Black Stories

Rok pierwszego wydania: 2004


Liczba graczy: 2-15

Wiek: od 12 lat

Czas gry: ok 20 min.


Projektant: Holger Bösch

Kategoria: imprezowe, logiczne, karciane

Mechanika: storytelling


Ocena BGG: 6.24  (1211 użytkowników)


Wydawca: G3

Polskie wydanieOpis gry

Czarne historie to zestaw 50 elektryzujących, okropnych, a czasami makabrycznych opowieści, które faktycznie się wydarzyły albo… mogły się wydarzyć. Tak naprawdę jest to gra, w której gracze starają się rozwikłać zagadki, które zostają im przedstawione.

Zestaw tworzący Czarne Historie Został zebrany i przygotowany przez Holgera Böscha, który dopilnował, aby w pudełku z grą znalazły się same najlepsze historie, a wszystkie z nich dało się rozwiązać. Stosowną oprawę graficzną, idealnie pasującą do klimatu Czarnych Historii, stworzył Bernard Skopnik.

Skrócone zasady

Cała zabawa polega na tym, że na głos odczytuje się treść przedniej strony karty tak, aby poznali ją wszyscy uczestnicy. Następnie jeden gracz zostaje Mistrzem tajemnic – w związku z tym po cichu musi przeczytać treść znajdującą się na odwrocie karty, dowiadując się jak doszło do zdarzenia, które znają wszyscy. W tym momencie rozpoczyna się najlepsza część – śledztwo! Pozostali gracze wcielają się w role poszukiwaczy i muszą zadawać mistrzowi tajemnic pytania, które pozwolą im wydedukować jak doszło do opisanej sytuacji. Jednak muszą zadawać pytania w taki sposób, aby mistrz tajemnic mógł na nie odpowiedzieć tylko „Tak” lub „Nie”!

W tej grze nie ma przegranych, ani wygranych. Wszyscy bawią się wspólnie rozwiązując zagadki, które stawiają przed nimi karty wchodzące w skład zestawu. W pudełku z grą znajduje się 50 kart, a na każdej z nich przedstawiona jest jedna zagadka. Tak, więc uczestnicy zabawy mają 50 tajemnic do rozwiązania, co gwarantuje im długie godziny zabawy.

Opinie użytkowników

Nie ma jeszcze żadnej opinii. Możesz być pierwszy...

Zobacz rozkład ocen

Recenzje oraz opinie na innych stronach internetowych:


Red Dice | Czarne Historie

Czarne Historie to typowa gra imprezowa. Może uczestniczyć w niej dowolnie dużo osób a gra przenosi nas w świat mrocznych zagadek kryminalnych. Zabawa bo grą ciężko to nazwać, składa się z kilkudziesięciu mrocznych historii, które nierzadko kończą się śmiercią jej uczestników. Z jednej strony karty znajduje się wskazówka dotycząca wydarzenia jakie miało miejsce. Druga natomiast to pełne rozwiązanie, które ma prawo przeczytać jedynie mistrz zabawy. Wskazówki często są enigmatyczne i nie raz wskazują na coś zupełnie innego, niż moglibyśmy przypuszczać. Osoba będąca mistrzem gry czyta reszcie wskazówkę a sama zapoznaje się z rozwiązaniem sprawy. Pozostali gracze, próbując znaleźć wyjaśnienie zadają jej pytania, na które można udzielić odpowiedzi twierdzącej lub przeczącej.
[więcej na blogu RedDice.com.pl]

Dodano 2014-05-27 12:49:10 przez JoannaCoś tam straszy, czyli "Czarne Historie"

W związku z tym, że zbliża się koniec miesiąca, a niekoniecznie koniec niespodzianek (blogerska gra słowna, haha!), postanowiłam zrecenzować dla Was kolejną grę - tym razem będą to Czarne Historie wydawnictwa G3.
Gra została po raz pierwszy wypuszczona na rynek w 1988 roku, jednak pomysł pojawił się już kilka lat wcześniej. Jej twórca - Holger Bosch - znany z talentu do opowiadania historii, postanowił zagrać w mroczną zgaduj-zgadulę ze swoimi przyjaciółmi. On dawał im lakoniczny opis opowieści, oni musieli ustalić szczegóły tego, co się stało. I ot cała geneza powstania Czarnych Historii.
[więcej na blogu DoKultury]

Dodano 2014-03-07 11:45:30 przez JoannaZabawa dla prawdziwego Sherlocka

Chyba każdy lubi mrożące krew w żyłach intrygujące opowieści kryminalne. Przez cały czas ich trwania doszukujemy się winnego i domyślamy możliwego zakończenia sprawy. Czarne historie zawiera pięćdziesiąt takich historii (często bardzo tragicznych), jednak początkowo znany jest jedynie koniec opowieści, a perypetie prowadzące do niego gracze muszą odgadnąć. Ta gra to hit imprezowy. W momencie pojawienia się tego tekstu, na rynku polskim jest jedenaście gier z tej serii. Warto przyjrzeć się co ta seria ma do zaprezentowania.

[więcej na blogu Powermilka]

Dodano 2014-02-22 21:11:17 przez JoannaGry planszowe na Spiellust.net | Brettspiele auf Spiellust.net

Przy "Black Strories" od razu pojawia się pytanie: Co to właściwie jest za gra? Gra planszowa – z pewnością nie, bo w niewielkim, poręcznym pudełku znajduje się – obok krótkiej instrukcji – tylko 50 dużych kart (8,8 x12,7 cm). Można zatem określić ten tytuł jako grę karcianą? Chyba raczej jednak też nie. Przecież każdą kartę można uzyć do gry zaledwie jeden raz. Kto zna już wszystkie 50, temu pozostaje do wyboru albo poszukać sobie nowych graczy, wobec których będzie wtedy pełnił rolę mistrza gry – albo kupić sobie inny tytuł z serii, dość już zresztą pękatej od „Stories” przeróżnych kolorów. Przynajmniej na niemieckim rynku, bo w Polsce ani "Black Stories" ani kolejne gry z tej serii nie mają jeszcze swoich edycji. Trzeba więc dysponować umiejętnościami językowymi (niekoniecznie niemieckimi – "Black Stories" istnieją już w angielskim wydaniu), względnie poczekać na polskojęzyczną wersję gry.
[WIęcej na polsko-niemieckiej stronie Spiellust.net]

Dodano 2014-02-15 18:01:05 przez JoannaNudzisz się ze znajomymi? Nie chcą grać? Weź Czarne Historie :)

Jak już zdążyłem wspomnieć przy okazji wizyty znajomych w moje ręce trafiły dwie części Czarnych Historii autorstwa Holgera Böscha.

W zasadzie to ciężko tu mówić w ogóle o grze – najbardziej pasuje mi tu określenie zagadek kryminalnych. Fizycznie dostajemy jednak pudełko formatu Fasolek a w środku instrukcję (równie dobrze mogłoby jej nie być) oraz 50 dwustronnych kart. Na froncie mamy tytuł zagadki i krótki opis jakiegoś wydarzenia/faktu. Z drugiej strony natomiast znajduje się wytłumaczenie/uzasadnienie/wyjaśnienie okoliczność danej Czarnej Historii.
[więcej okiem Planszoholika]

Dodano 2014-02-15 18:00:56 przez JoannaEsensja: ‹Czarno to widzę› – Kamil Sambor

Właśnie zakończył się rok szkolny i rozpoczął sezon urlopowy. Przyjemny czas na spędzanie wolnych chwil wraz ze znajomymi. Idealnym sposobem na letnie wieczory jest słuchanie opowieści czy to (…)

[więcej w serwisie Esensja]

Dodano 2014-02-15 18:00:27 przez JoannaCzarne Historie - recenzja. - Board Times - gry planszowe to nasza pasja

Czarne historie to pozycja dość kontrowersyjna. Nie jest to gra planszowa, nie jest to też gra karciana. Niektórzy twierdzą, że Czarne historie nie są grą w ogóle. Fakt, nie będziemy tu podliczać punktów, dążyć do konkretnego celu czy wyłaniać ostatecznego zwycięzcę. Mimo to, gra imprezowa z definicji, to zabawa o charakterze integracyjnym przeznaczona dla większej …

[więcej w serwisie Board Times]

Dodano 2014-02-15 18:00:25 przez JoannaRozwiń  

Czarne historie w Internecie:Profil gry na BoardGameGeek.com

Ocena gry w/g użytkowników BGG: 6.24233. Grę oceniło 1211 użytkowników.
BoardGameGeek - Kompendium wiedzy o grach planszowych z całego świata (w języku angielskim)
[kliknij po więcej informacji o grze]
Profil gry na gra24h.pl

Encyklopedia Gier Planszowych
Zbiór informacji o popularnych grach planszowych dostępnych w Polsce
[kliknij po więcej informacji o grze]


Oficjalna strona gry / Homepage

http://www.czarne-historie.pl/czarne_historie/


Grę dodał(a) Joanna dnia 2014-01-02 21:21:08, ostatania modyfikacja 2014-05-30 15:26:37