Używamy ciasteczek. Zawsze możesz je wyłączyć, ale nie będziesz mógł wtedy korzystać z serwisu jako zalogowany użytkownik.     X    
   
Alternatywy 4

Średnia ocena: 5.70 / 10

Zaloguj się aby oceniać gry

Alternatywy 4

Rok pierwszego wydania: 2013


Liczba graczy: 3-6

Wiek: od 12 lat

Czas gry: ok 90 min.


Projektant: Maja Mirska, Robert Sypek

Kategoria: na podst. książki/filmu

Mechanika: area control, worker placement, card drafting


Ocena BGG: 6.39  (14 użytkowników)


Wydawca: Inte-Gra

Polskie wydanie (2013)Opis gry

Gra planszowa oparta na fabule popularnego serialu TVP o perypetiach mieszkańców bloku na warszawskim Ursynowie, zabarwiona zjadliwą ironią i kpiną z peerelowskiej rzeczywistości.

Prowincjonalny dygnitarz partyjny Stanisław Anioł obejmuje stanowisko gospodarza domu. Szybko ujawnia się jako przedsiębiorczy organizator życia społeczności blokowej. Kreuje się na zwierzchnika i arbitra we wszystkich sprawach, nawet dotyczących życia osobistego sąsiadów. Wydaje nakazy i zakazy, zwołuje zebrania, dręczy mieszkańców czynami społecznymi.

Gracze mogą wcielić się w rolę jednego z głównych bohaterów serialowych, w tym w rolę samego gospodarza. Czy realia lat 80. i obowiązki społeczne złamią graczy-lokatorów, czy też wszechmocny gospodarz uzna prawo mieszkańców do spokojnego wypoczynku?

Opinie użytkowników

Nie ma jeszcze żadnej opinii. Możesz być pierwszy...

Zobacz rozkład ocen

Recenzje oraz opinie na innych stronach internetowych:


Recenzja: Alternatywy 4

Głupio mi trochę pisać źle o tej grze, bo była ona moim prezentem dla Beaty, miłośniczki PRLowskich klimatów. Do tego trochę trudno mi tą grę przyporządkować do jakiejś konkretnej kategorii – ani to do końca gra strategiczna, ani ekonomiczna, ani przygodowa, a samo „familijna” to trochę za mało, zwłaszcza, że to raczej nie jest gra do gry z małymi dziećmi.
[więcej na blogu Niedzielni Gracze]

Dodano 2014-10-19 15:54:06 przez JoannaNad wszystkim czuwa gospodarz domu

Kraj lat dziecinnych – jak pisał mój imiennik – zawsze zostanie święty i czysty jak pierwsze kochanie. Obrazy dawno minionych czasów ancien régime’u nie tylko w mojej pamięci pokryła litościwa patyna zapomnienia, łagodząca ostre kanty wspomnień i pozwalająca zachować obraz przeszłości wyidealizowany, choć nie mniej przez to – przynajmniej na swój sposób – prawdziwy.
[więcej w serwisie Polgergeist]

Dodano 2014-06-07 23:35:30 przez JoannaGame Troll TV - Alternatywy 4 - wideo instrukcja do gry planszowej.

Kilka razy pytaliście, potem pojawiły się prośby o dokladne wytłumaczenie zasad do gry planszowej Alternatywy 4. Tak więc, pomijając standardową ramówkę otrzymujecię do rąk (raczej oczu i uszu) materiał, który pomoże, mam nadzieje w opanowaniu zasad do gry :)

Jeśli ktoś po obejrzeniu materiału będzie miał jakieś problemy, to zachęcam do zostawiania pytań w komentarzach, jeśli takie się pojawią. Postaram się odpowiedzieć ja lub autorzy gry ;)
[Zobacz film na Youtube]

Dodano 2014-05-24 22:20:21 przez JoannaAlternatywy 4 – dostałam przydział na mieszkanie a więc zapraszam na parapetówę, alkohol i planszówkowe granie.

- I pamiętaj, w kapitalizmie wszyscy gotowi są zawsze na najgorsze, u nas – na najlepsze. Te słowa w kultowym serialu Alternatywy 4 wypowiada Stanisław Anioł. Dziwnym zbiegiem okoliczności ta sama fraza pojawiła się w mojej głowie, gdy tylko zobaczyłam pudełko gry o tym samym tytule. Dlaczego? Dlatego że niekiedy człowiek zachwycony piękną szatą graficzną jakiejś gry, wydaje ciężko zarobione 130 zł, po czym okazuje się, że mechanika jest tak nudna, że grę najlepiej pociąć i udekorować nią pokój. Tymczasem wydawnictwo Inte-gra we współpracy z Telewizją Polską, mówiąc pół żartem pół serio, dołożyło wszelkich starań, by już samo opakowanie mogło stać się elementem domowej infrastruktury. Od wysoko zawieszonej poprzeczki obejmującej walory estetyczne nie odbiega także zamysł mechaniki. Połączenie humoru, negatywnej interakcji i karłowatego (wartościuję to słowo pozytywnie) worker placement, dało efekt w postaci towarzyskiej gry planszowej w pełnym wymiarze. Gdybym żyła w czasach PRL-u na pewno wydałabym wszystkie kartki na wódkę, w zamian za możliwość otrzymania tejże planszówki. Zapraszam zatem do podróży w nie aż tak daleką czasowo, lecz jakże odległą mentalnie przeszłość, w której zamieszkamy w bloku przy słynnej ulicy Alternatywy 4.
[więcej w serwisie GamesFanatic]

Dodano 2013-12-20 00:00:00 przez JoannaAlternatywy 4 - Tam to dopiero się mieszkało...

Nie mam szans, aby pamiętać okres w dziejach Polski jakim jest komunizm. Wiem, że to był ciężki czas dla Polaków, więc aby umilić sobie życie często ukazywali komunizm w nieco humorystycznej formie. Pewno dlatego powstał serial Alternatywy 4. Niestety, ja obejrzałem dawno temu może ze trzy odcinki. Chciałem przygotować się do recenzji należycie i obejrzeć wszystkie odcinki, ale czas na to nie pozwolił. Jednak gra jest grą i powinna się obronić, nawet jak ktoś nie zna serialu.
[więcej na blogu Powermilka]

Dodano 2013-11-21 00:00:00 przez powermilkRozwiń  

Alternatywy 4 w Internecie:Profil gry na BoardGameGeek.com

Ocena gry w/g użytkowników BGG: 6.39286. Grę oceniło 14 użytkowników.
BoardGameGeek - Kompendium wiedzy o grach planszowych z całego świata (w języku angielskim)
[kliknij po więcej informacji o grze]


Grę dodał(a) Joanna dnia 2014-01-02 21:20:58, ostatania modyfikacja 2014-05-26 21:20:05