Używamy ciasteczek. Zawsze możesz je wyłączyć, ale nie będziesz mógł wtedy korzystać z serwisu jako zalogowany użytkownik.     X    
   
Alea Iacta Est

Średnia ocena: 6.74 / 10

Zaloguj się aby oceniać gry

Alea Iacta Est

Rok pierwszego wydania: 2009


Liczba graczy: 2-5

Wiek: od 9 lat

Czas gry: ok 60 min.


Projektant: Jeffrey D. Allers, Bernd Eisenstein

Kategoria: familijne, strategiczne, kościane

Mechanika: area control, worker placement, dice rolling, set collection


Ocena BGG: 6.66  (1875 użytkowników)


Wydawca: Ravensburger

Polska instrukcja



Opis gry

Gracze wcielają się w rolę Cezara i rywalizują o to, kto uzyska najwięcej punktów prestiżu. Zdobywa się je dzięki przemyślnemu ustawieniu własnych kości, które umieszcza się na pięciu odmiennych budynkach.

W Castrum (koszarach) można podbijać nowe prowincje, zaś na Forum Romanum rekrutuje się patrycjuszy, których wysyła się do tychże prowincji. W Senacie można zdobyć karty dające premie, które utrzymuje się w sekrecie aż do końca gry. Templum (świątynia) nagradza punktami prestiżu, pochodzącymi bezpośrednio od bogini Fortuny. Każda kość, która nie zostanie wykorzystana w tych budynkach, ląduje w Latrynie, gdzie zapewnia swemu właścicielowi żeton „powtórki!”. Pozwala on przerzucić wynik rzutu kością, można go też pod koniec gry wymienić na punkty prestiżu w stosunku dwa do jednego. Każdy z budynków posiada specjalne zasady regulujące sposób umieszczania kości, pozwalające przy każdym rzucie wykorzystać mnóstwo możliwości taktycznych.

Runda kończy się w momencie, w którym któryś gracz umieści swą ostatnią kość, zaś po 5 rundach (6 w przypadku 2-3 graczy) organizuje się patrycjuszy w prowincjach, ujawnia karty senatu oraz podlicza punkty. Zwycięża gracz, który zgromadzi najwięcej punktów prestiżu!

Opinie użytkowników

Nie ma jeszcze żadnej opinii. Możesz być pierwszy...

Zobacz rozkład ocen

Recenzje oraz opinie na innych stronach internetowych:


Kości zostały rzucone!

Alea iacta est jest grą, o której nie czyta się wiele na łamach naszych gazet (przepraszam, właściwie to jednego jedynego czasopisma, które i tak już niedługo zniknie rozpływając sie w wirtualnym świecie) ani na ekranach naszych monitorów przeglądając najświeższe wiadomości na stronach i blogach poświęconych planszówkom (właściwie to znalazłam tylko jedną recenzję na GamesFantastic – to chyba niewiele, prawda?). Dlaczego? Odkurzamy tytuły sprzed lat, więc chyba nie dlatego, że stara (choć raptem ma 4 latka). Nie dlatego też, że na BGG ma ocenę w okolicy 6.5 – wszak wiele okrzyczanych tytułów ma tyle, a są wśród nich i takie, które spadają poniżej 6. Dlaczego więc? Spróbuję na to pytanie odpowiedzieć, choć jeszcze wczoraj było to dla mnie tajemnicą.
[więcej na blogu Pingwina]

Dodano 2014-02-12 12:38:01 przez Joanna



Alea Iacta Est, czyli kości zostały… w latrynie

Spośród wielu mechanik gier planszowych są dwie które bardzo lubię: dice rolling (rzucanie kośćmi) i worker placement (wysyłanie robotników). Gra Alea Iacta Est od początku zaintrygowała mnie faktem, że stworzyła z nich niespodziewany koktajl. W grze rzucamy naszymi robotnikami, czyli kośćmi, aby potem umieszczać je w różnych miejscach na planszy. Koktajl ten należałoby więc raczej nazwać worker rolling, lub dice placement. Czy jest on jednak smakowity?
[więcej w serwisie GamesFanatic]

Dodano 2014-02-01 00:00:00 przez Joanna


Alea Iacta Est w Internecie:



Profil gry na BoardGameGeek.com

Ocena gry w/g użytkowników BGG: 6.66467. Grę oceniło 1875 użytkowników.
BoardGameGeek - Kompendium wiedzy o grach planszowych z całego świata (w języku angielskim)
[kliknij po więcej informacji o grze]


Grę dodał(a) Joanna dnia 2014-01-02 21:20:56, ostatania modyfikacja 2014-04-13 16:01:55