Używamy ciasteczek. Zawsze możesz je wyłączyć, ale nie będziesz mógł wtedy korzystać z serwisu jako zalogowany użytkownik.     X    
   
Dominion

Średnia ocena: 7.57 / 10

Zaloguj się aby oceniać gry

Dominion

Rok pierwszego wydania: 2008

Essen 2008


Liczba graczy: 2-4

Wiek: od 10 lat

Czas gry: ok 50 min.


Projektant: Donald X. Vaccarino

Kategoria: strategiczne, karciane


Ocena BGG: 7.83  (36787 użytkowników)


Wydawca: Bard Centrum Gier

Polskie wydanie


Dodatki: Dominion: Intryga : Dominion: Róg obfitości : Dominion: Alchemy : Dominion: Seaside : Dominion Czarny Rynek : Dominion: Gubernator - karta promocyjna : Dominion Poseł : Dominion: Prosperity : Dominion Zaskórniak : Dominion: Dark Ages : Dominion: Guilds : Dominion: Hinterlands : Dominion Kasztel


Opis gry

Coś się święci. Zarządca uśmiechnął się do ciebie jakby ukrywał tajemnicę, albo jakby myślał, że ty jakąś ukrywasz… Albo jakbyś ty myślał, że on myśli, że ukrywasz jakąś tajemnicę. Jesteś pewien, że w zakurzonych salach zamku zawiązują się kolejne, tajne spiski. Dobrze, że autorem części z nich jesteś ty sam. Przechodzący sługa szepnął: „Jaja już się smażą…” Panicznie przeszukujesz swój notatnik z sekretnymi kodami, by przetłumaczyć zaszyfrowane zdanie, gdy nagle uświadamiasz sobie: „Sługa chciał mi po prostu powiedzieć, że śniadanie zaraz będzie gotowe!” Wspaniale. Wszystko toczy się zgodnie z planem.

Skrócone zasady

Intryga to kontynuacja bestsellerowej pozycji Dominion Rozdarte Królestwo. Gry która zdobyła 18 odznaczeń jako najlepsza gra planszowa roku 2009. Dominion Intryga jest zarówno samodzielną grą jak i dodatkiem dla 2-4 graczy, od której możecie zacząć przygodę w świecie Dominion. Jako dodatek uzupełnia zestaw o 25 nowych kart królestwa. W grze pojawiają się nowe karty zwycięstwa wykorzystujące nowe zasady, podwładni, pozwalający na wybór sposobu działania, a także wiele innych nowych postaci oraz miejsc. Zasady opisują również rozgrywkę na 6 osób. Ponadto łącząc pieniądze oraz karty zwycięstwa z obu zestawów Dominion uczestnicy dysponują wystarczającą ilością kart, by bawić się w więcej osób.

Opinie użytkowników

Nie ma jeszcze żadnej opinii. Możesz być pierwszy...

Zobacz rozkład ocen

Recenzje oraz opinie na innych stronach internetowych:


Dominion, czyli chomikuj i tasuj

Korzystając z okresu przedświątecznego, postanowiłem dokładnie przejrzeć listę gier, które chciałbym otrzymać pod choinkę. Do kilkunastu starszych pozycji chciałem dołożyć kilka nowych, a że lista zawsze jest starannie wyselekcjonowana, nowe gry też przejść musiały ostrą selekcję. Podczas godzin spędzonych na przeszukiwaniu informacji o nowościach, wielokrotnie natrafiałem na tytuł Dominion. Nie miałem okazji w grę zagrać, opierać się zatem musiałem na forach internetowych, opiniach znajomych oraz danych z BGG. Jakież było moje zdziwienie, gdy po krótkim okresie niezaglądania do rankingu BGG, odnalazłem Dominion na 6 pozycji. Ostatnim razem taki skok nowości na liście widziałem w przypadku Agricoli. I tak początkowe zaciekawienie przerodziło się w chęć posiadania, a ta z kolei była tak silna, że skończyło się na kupnie gry bez udziału świętego Mikołaja na długo przed świętami. Stałem się więc szczęśliwym posiadaczem jeszcze ciepłego tytułu z tegorocznych targów w Essen. I zanim przejdę do szczegółów, podkreślę słowo szczęśliwym.

[WIęcej na polsko-niemieckiej stronie Spiellust.net]

Dodano 2014-02-15 15:58:05 przez JoannaDominion Rozdarte Królestwo – dla sprinterów

Nie będę pisał rozległej recenzji ani opisywał fabuły gry Dominion Rozdarte Królestwo. Gra, która szybko wspięła się na wysoką pozycję w portalu BGG, należy do tych pozbawionych fabuły i „klimatu”. Oczywiście może to stanowić spory minus, ale chyba tylko dla fanatycznych maniaków RPGo podobnych tworów oraz gier osadzonych w (nie)realiach powieści, seriali, filmów itp. Jeśli miałbym wybierać to oczywiście wolałbym coś bardziej pobudzającego wyobraźnię, ale trochę „odmóżdzenia” i przypadkowości też czasem jest wskazane. Dominion RK jest właśnie taką karcianką – lekką, łatwą i przyjemną.
[więcej okiem Planszoholika]

Dodano 2014-02-15 15:57:43 przez JoannaDominion – hype jak trzeba

Chyba nie ma osoby, która ostatnio nie słyszała o wymienianiu tego tytułu w tekstach o zbliżających się nowościach. Dominion obok Le Havre był klasycznym przykładem hype. Czyli gry, którą wszyscy chwalili, o której wszyscy mówili, zanim w ogóle pojawiła się w sprzedaży. Automatycznie u wielu osób zagrał inny syndrom, połączenie przekory z doświadczeniem, czyli czym…

[więcej w serwisie GamesFanatic]

Dodano 2014-02-15 15:57:24 przez JoannaDominion Rozdarte Królestwo: recenzja gry. Portret pamięciowy

Recenzja gry Dominion Rozdarte Królestwo. Część pierwsza recenzji (procesu): wykonanie gry. Gra Dominion: wydawnictwo Bard, autor Donald X. Vaccarino

[więcej na blogu Prosto z Pudła]

Dodano 2014-02-15 15:57:21 przez JoannaZasłużona dominacja

Jak się w to gra?

W grze rozróżniamy trzy główne rodzaje kart:
1. karty skarbu (czyli pieniądze, za które możemy nabywać karty, czyli rozbudowywać swoją talię),
2. karty akcji (jak sama nazwa wskazuje służą do zagrywania w celu wykonania przypisanej jej akcji – np. zdobycia dodatkowej karty, przebudowania talii, zdobycia dodatkowych funduszy na bieżący zakup, szkodzenia przeciwnikom etc.)
3. karty zwycięstwa, czyli karty, które same w sobie nic nie robią, ale tylko one przynoszą nam w efekcie punkty, które są celem gry. A więc wszystko co robimy, robimy po to, aby na koniec gry mieć w swojej talii najwięcej najcenniejszych kart zwycięstwa.

Na początek każdy z graczy otrzymuje 10 kart. To jego poczatkowa talia. Z talii tej gracz ciągnie 5 – to jego ręka. W swojej turze najpierw zagrywa on jedną kartę akcji (jeśli zagrana karta umożliwia dodatkowe akcje, to tych akcji będzie więcej), a następnie za posiadane na ręku karty skarbu (i ew. właściwości zagrranych kart akcji) może dokonać zakupu jednej karty (chyba, że zagrane karty pozwalają na więcej zakupów). Po wykonaniu tych czynności wszystkie karty (ze stołu i z ręki oraz te, które nabyliśmy metodą kupna) są odrzucane na stos kart odrzuconych a z talii ciągnięte jest kolejnych 5 kart. Kiedy talia się skończy (a na poczatku skończy się już po 2 turach) przetasowujemy karty odrzucone i tworzymy z nich nową talię. I tak do końca gry :) – cała filozofia

Plusy:
+ ładne, kolorowe grafiki (de gustibus non est disputandum, w sieci krąży wiele opinii na temat jak brzydkie są grafiki Dominiona, ale MNIE SIĘ PODOBAJĄ)
+ genialnie wykonane pudełko z przegródkami na karty – mieszczą się w nich nawet zakoszulkowane (pod warunkiem, że będą to cienkie koszulki)
+ banalnie proste zasady
+ niemal nieograniczona od góry ilosć graczy – no, może bez przesady, imprezówka to nie jest, ale naprawdę (mimo oficjalnego ograniczenia 2-4 graczy) nie ma przeszkód grać w 5 czy 6 osób – jeśli tylko są to osoby, które nie generują przestojów
+ wiele dróg do zwycięstwa – nie ma jednej uniwersalnej strategii
+ za każdym razem gra może być inna, bo można wybrać inny zestaw kart – jest ich tyle, że nawet przy wielokrotnej grze trudno się powtórzyć, a jak dodamy do tego rozszerzenia (Ingryga, Róg Obfitości) to trzeba się bardzo starać, żeby następnego dnia powtórzyć taki sam zestaw kart.

Minusy:
- nie znalazłam. Kocham tą grę.

10/10 zdecydowanie. A nawet 11/10 ;)
[więcej na blogu Pingwina]

Dodano 2014-01-16 15:16:12 przez JoannaRozwiń  

Dominion w Internecie:Profil gry na BoardGameGeek.com

Ocena gry w/g użytkowników BGG: 7.83498. Grę oceniło 36787 użytkowników.
BoardGameGeek - Kompendium wiedzy o grach planszowych z całego świata (w języku angielskim)
[kliknij po więcej informacji o grze]
Profil gry na gra24h.pl

Encyklopedia Gier Planszowych
Zbiór informacji o popularnych grach planszowych dostępnych w Polsce
[kliknij po więcej informacji o grze]